Ten rozdíl na hřišti byl vidět. Přes veškerou snahu domácích byli hosté lepší a udivovala zejména neúnavnost, se kterou Boleslav po celá utkání držela zběsilé tempo a bušila do obrany žlutočerných. „Jsou to mašiny, takhle je z předchozích sezon neznám!“ zaznívalo na tribuně.
A je dost možné, že výše zmíněné tvrzení není zas tak daleko od pravdy, jak by se mohlo zdát. Po nedělním utkání se totiž v šatně č. 6, kterou hosté pro zápas měli přidělenou, našlo něco nečekaného. Kus technického zařízení s potiskem DLNG072. Což o to, v naší historické budově se najde hodně technických zázraků, tohle však byl evidentně NOVÝ kus techniky. Paní uklízečka samozřejmě nevěděla, o co se jedná, proto se obrátila s nálezem na zástupce našeho oddílu. „Poznám servomotor, když ho vidím,“ uvedl k nálezu prezident klubu Jiří Buchta, který je v civilním povolání zaměstnancem oddělení mechatroniky ve vývoji jedné nejmenované německé automobilky.
Označení DLNG072 ukazuje na Adama Delonga. Právě boleslavský snajpr byl v sérii nejvýraznějším hráčem a 15 body se podílel na jízdě Mladé Boleslavi nejvíce. Navíc z jeho pravého kolene zmizela ortéza, kterou dlouhé roky nosil... Ta otázka je tedy nasnadě - jsou hráči Mladé Boleslavi ve skutečnosti roboti?
„Je pravda, že z nich čišel takový profesionální chlad. Myslím tím víc než obvykle. A když jsem si podal ruku s Milanem Tomašíkem, cítil jsem dotek kovu,“ líčil kapitán domácích Jan Procházka. „Drželi jsme s nimi v sobotu a v neděli jakž takž krok a jsem na náš tým hrdý, ale jejich fyzické výkony mi přišly občas jako z jiného světa,“ říká vinohradský obránce, kterého doplňuje jeho, toho času zraněný, kolega Václav Bajko: „Viděl jsem ty kloubní rozsahy a v duchu jsem jim vypisoval žádanky na magnetickou rezonanci. U desátého manévru už mi to ale začalo být podezřelé.“ A další zvláštní historku doplňuje opět prezident oddílu Buchta: "Samozřejmě jsou to skvělí florbalisté, ale jak v sobotu, tak v neděli jsem byl svědkem jejich fotbalové rozcvičky u nás na parkovišti. Není normální, aby při žonglu byli u čísel jako 373 a výše. To je číslo, které by nejspíš uspokojilo i Petra Radu na fotbalové Dukle, ale co dělají takové výkony u florbalistů?“
Fyzické výkony jsou jedna věc, ale co souhra, kterou boleslavští předváděli? Odpovědí může být umělá inteligence a strojové učení, proto jsme oslovili trenéra domácích Miroslava Purkrábka, který je vědeckým pracovníkem právě v tomto oboru. „Dávalo by to smysl, navíc to odpovídá tomu, že měli trochu problém s naší osobkou. Evidentně mají velmi dobře natrénovaný model na překonání zónové obrany, většina týmů ji hraje a tím pádem je k dispozici hodně dat. Na osobku jej museli nakonec trochu upravit.“ Na otázku, zda by i laikům nevysvětlil, co to znamená, nás vinohradský lodivod odkázal na Youtube tutoriál s tím, že se musí chystat na další vědeckou konferenci.
SKV se na základě výše zmíněných podezření rozhodlo podat protest, který bude řešit komise soutěží. Zda uspěje však není jisté. „Při vší úctě k Boleslavi mi to přijde minimálně podezřelé, je to zkrátka mnoho náhod. Na druhou stranu na to asi není v tuhle chvíli v českém sportu žádný precedens. Nemyslím, že někdo vlastně explicitně zakázal robotům hrát,“ míní Jiří Buchta. A jeho slova potvrdil i ředitel soutěží Ing. Zdeněk Mlčoušek. „Budeme na to asi muset přidat předpis, protože řády zřejmě nic takového nezakazují. Zpětně však něco zakazovat nemůžeme,“ říká stálice brněnského sekretariátu Českého florbalu.
I pokud se potvrdí, že se jednalo ze strany Mladé Boleslavi o triumf strojů, v SKV se k dalším krokům v tomto směru zatím neodhodlají. „Máme potenciál pro to, abychom natrénovali vlastní model. Míra spolu s dalšími chytrými hlavami u nás by to zvládli. Ale dělat to nebudeme. Věřím v to, že florbal by pořád měl být hrou pro lidi a tak to u nás i zůstane.“
zdroj: WildDuck