Duel s Libercem rozhodovalo prodloužení

Bídné přesilovky a špatná třetí třetina stály Vinohrady plný počet bodů. Liberec dokázal dohnat náskok SKV a získat i druhý bod v prodloužení.

Poslední domácí zápas před play down nezačal pro SKV dobře. Už ve druhé minutě rozjásal početné liberecké fanoušky Studený. Netrvalo však dlouho a vyrovnával Svoboda po doražení Gregorovy střely. V osmé minutě dostali domácí výhodu přesilové hry, s tou ale nenaložili dobře a více se k ohrožení branky dostali spíše hosté. Stav zůstával neměnný až do dvanácté minuty, kdy Zbyněk Stuchlík přeběhl přes tři soupeře a jeho práci dokončili Bína s Renčínem. O dvě minuty později dostaly Vinohrady nabídku další přesilovky, ta byla ale stejně špatná, jako ta první. Liberečtí byli v oslabení velmi nebezpeční a Mrkos musel z rukávu tahat nejeden zákrok. Do šance se v závěru třetiny dostal Zezulka se Záněm, druhému jmenovanému však míček sjel z čepele. Následně předvedli pohlednou akci Dolejš s Gregorem, i ta se ale minula účinkem.

Hubený náskok 2:1 domácí začali k radosti fanoušků rychle navyšovat. Ve dvacáté šesté minutě se od mantinelu prosadil Renčín a o minutu později milimetrovou nahrávkou vyzval Mareš ke skórování Králíka. S góly se ale roztrhl pytel a Valeš po dvaceti vteřinách snižoval. Aby toho v této třetině nebylo málo, chybu v rozehrávce potrestal Dolejš a SKV dál pokračovalo v dobývání Vaníčkovy branky. V polovině hrací doby přišlo první vyloučení na straně domácích, ale ani Liberec nedokázal přesilovku využít. Po oslabení SKV dobře tvořilo hru, bylo lepší v držení balonku a předvedlo i nebezpečnější akce. Žádná z nich však nedoputovala až za brankovou čáru. Po zbytek třetiny jsme tak byli svědky přiostřování hry – hodně zabrat dostával Gregor, vždy se ale dokázal z nepříjemných osobních soubojů oklepat. Jako poslední byl v šanci liberecký Hůza, ale jeho střela mířila nad Mrkosovu branku.

Na pohled jasný zápas se v poslední třetině dočkal velkého zvratu. V první minutě snižoval po dlouhém výhozu Vaníčka Hůza. Pořád byli ale domácí nebezpečnější a více hráli s míčkem. Liberečtí však hrozili z rychlých brejků. Jeden z nich nedovoleným způsobem překazil Štěpán Raiter a bylo nařízeno trestné střílení. Nájezd provedl Valeš, kterého vychytala tyčka domácí svatyně. Následná přesilovka zůstala opět nevyužita. Dvanáct minut před koncem základní hrací doby si šli zchladit hlavy Štěpánek a Renčín po ostřejším souboji. Více prostoru na hřišti ale ani jeden tým nedokázal využít. Velké varování přišlo v čase 51:25, kdy na jednobrankový rozdíl upravoval Vážný. SKV se však moc nepoučilo a po půl minutě inkasovalo znovu. Tento gól naštěstí pro domácí nebyl uznán, skórující hráč stál už v malém brankovišti. Následoval oddechový čas Vinohrad, po kterém trefil tyčku Bína. Sedm minut před koncem základní hrací doby se to na hřišti zvrhlo. Liberec často a místy zbytečně dorážel na Mrkose a vinohradští hráči si to samozřejmě nechtěli nechat líbit. Po jedné slovní přestřelce se objevila hokejka ve tváři Gregora a po dalších debatách libereckého hráče s rozhodčími mělo SKV čtyřminutovou přesilovku. Tu ale trestuhodně domácí zahodili. Zbývaly dvě minuty do konce zápasu, když i Liberec sáhl po oddechovém čase, po kterém zůstala branka hostů prázdná. FBC stačilo nyní pouhých 15 vteřin početní výhody a srovnali utkání. Nálada na lavičce SKV byla hodně hluboko pod bodem mrazu.

Pětiminutové prodloužení skončilo lépe pro hosty. V čase 62:12 rozehrál Liberec poklidnou rozehrávku z útočného rohu, na jejímž konci stál Prokop Ferdan. Vinohrady tak musely spolknout další hořkou pilulku porážky. Doufejme, že je na dlouhou dobu poslední.

TJ Sokol Královské Vinohrady - FBC Liberec 5:6p (2:1, 3:1, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Svoboda (Gregor), 12. Renčín (Bína), 26. Renčín (Bína), 27. Králík (Mareš), 28. Dolejš - 2. Studený (Vážný), 28. Valeš (Strobach), 42. Hůza (Vaníček), 52. Vážný (Vaníček), 59. Štěpánek (Valeš), 63. Ferdan (Marek). Rozhodčí: Novák, Škaloud. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 105.

Sestava SKV: Mrkos – Záň, Rossi, Stuchlík O., Raiter Š., Houra, Zezulka – Gregor, Dolejš, Svoboda (C), Bína, Stuchlík Z., Renčín, Mareš, Králík, Raiter M., Konečný, Beran. Trenér: Jan Pazdera.