23_logo_skv.jpg

Kdo nic nedělá, nic nezkazí? To v SKV neplatí!

Pod jeho taktovkou zaznamenal A-tým velký výsledkový a herní posun. Mladý trenér Michal Pazdera dokázal kádr vhodně doplnit, zacelit ztráty po odchodu některých opor a v sezoně tým dovést až k pětizápasové semifinálové sérii s pražskou Spartou.

Ahoj Michale, je dva měsíce po sezoně, takže už můžeš hodnotit s určitým odstupem. Byla z tvého pohledu poslední ligový ročník úspěšný anebo ne?
„Hodnotit ji můžu ze dvou pohledů. Z pohledu předsezonních cílů úspěšná byla. Na druhou stranu - s tím, jak se tým v průběhu sezony vyvíjel a jak se vyvíjela sezona jako taková, můžu mluvit o určitém zklamání. Co bych však viděl jako pozitivní, je to, jak jsme se dokázali vyrovnat s odchodem dlouholetých opor, jako byli Michal Vlk nebo bratři Mikešové. Tým se zkonsolidoval a byl nakonec i silnější než dříve. Také jsem rád, jak se celkově zlepšil herního projevu týmu, ten progres byl opravdu velký.“

SKV se letos prezentovalo hodně ofenzivním florbalem – střílelo mnoho branek (196 branek ve 30 utkáních), ale také často inkasovalo. V porovnání s minulými sezonami to je obrat o 180°. Byla tato změna herního stylu plánovaná? Byl tento herní styl ušitý na typy hráčů, se kterými jsi musel v A-týmu pracovat?
„Ano, změna stylu byla plánovaná. Začali jsme na tom pracovat již v průběhu letní přípravy. Chceme po hráčích trochu jiný přístup, myšlení a vnímání hry, než je v ČR běžný. U nás se většina týmů řídí spíš heslem „kdo nic nedělá, nic nezkazí“ a my chceme, aby to nebyl náš případ. Chtěli jsme (a myslím, že se to začíná pomalu dařit), abychom hráčům dostali do hlavy, že je jedno, pokud tým dostane pět nebo šest branek, za situace, že si je jistý tím, že dá 7 nebo 8. Příkladem mohou být zápasy se Žďárem (11:5, 11:9), se Startem (9:6, 8:7n), s Plzní (10:7, 8:7), s Náchodem (9:8, 7:6) atd. Nikomu to na míru ušité nebylo, ale postupem času jsme jednotlivým hráčům jejich roli našli tak, aby byli přínosem a věříme, že je snad hra i bavila.“

Teď mi dovol jednu trenéry „oblíbenou“ otázku. Týmový výkon je sice velmi důležitý, ale je někdo z hráčů, koho bys vyzdvihl?
„Co se bodového příspěvku týče, vyzdvihl bych první útok (Tomáš Chroust, Eda Piňos, Jan Buchta), který se celý dostal do první desítky kanadského bodování. Potěšilo mě načasování formy Petra Weissgärbera na play off, kde prokázal výkonnost a zkušenosti se zápasy vyřazovací části, jaké jsem od něj očekával, což byl hlavní důvod jeho příchodu do SKV. Jsem i určitou měrou spokojen s tím, jakým způsobem se dokázali hráči přizpůsobit množství změn, které jsme po nich v průběhu sezony chtěli, jak byli ochotni se zbavit starých návyků atp. Chuť a ochota změnit herní návyky a myšlení je přímo úměrná dosaženému výsledku, který, jak víme, mohl být i lepší. Toto je třeba, aby si hráči uvědomili.“

To by byla minulá sezona, ale pomalu se blíží ta příští. S jakými cíli do ní SKV vstoupí?
„Společně s Vilasem jsme se v průběhu play-off domluvili s vedením na prodloužení spolupráce. Z toho vyplývá, že budeme pokračovat v nastaveném kurzu, a že platí to, co jsme si nastavili před loňskou sezonou – do 4 let postoupit do Fortuny Extraligy a sehrát v ní důstojnou roli. Plán, kterým chceme tohoto cíle dosáhnout samozřejmě musí trochu odpovídat vnějším okolnostem, z nichž nejvýznamnější je kvalita 1. ligy, která je rok od roku větší. I letos bude konkurence v 1. lize obrovská, dokonce si troufnu říct, že vyšší než loni. Je tu Znojmo, které přivedlo reprezentačního trenéra Vítka, čímž naznačili své ambice, Pardubice, které určitě nebudou chtít strávit mimo extraligu déle, než sezonu, Kladno, které má jako jasný cíl postup, velice silný bude i nováček z České Lípy se skvělým zázemím a kvalitními odchovanci, špičkou bude i Hattrick Brno, který již zahájil letní přípravu s kondičním trenérem a také Paskov má svou kvalitu, jako každý rok.“

Sezona tedy bude těžká, jako každý rok a cíle nejsou nastaveny zrovna nízko. Klíč k úspěšné sezoně bývá v „oblíbené“ letní přípravě. Na co se mohou hráči těšit?
„Absolutně nechápu uvozovky u slova oblíbené. To je jedna z prvních věcí, kterou jsme se snažili u hráčů měnit a je vidět, že ta změna ještě neproběhla, jak by měla. A jak jsem říkal výše, ochota některé věci měnit byla, je a bude přímo úměrná s dosaženým úspěchem. Až si hráči uvědomí, že letní období je především pro ně, pro jejich rozvoj, usnadnění práce v sezoně, zlepšení zdravotního stavu,a podobně  (zde bych asi mohl pokračovat hodiny), věřím, že se dostaví nějaký úspěch. Je to jeden z mnoha důvodů, proč postupně pracujeme na obměně kádru. Dle mého názoru je letní příprava nejdůležitější období v roce, které rozhoduje o úspěchu týmu i každého sportovce. Florbal se v dnešní době posouvá z fáze PSEUDOSPORTU do fáze SPORTU. Záměrně vynechávám slovo profesionální, protože časové nároky na hráče futsalu jsou mnohem vyšší a drtivá většina těchto hráčů žádný profit ze sportu nemá, vyjma svého dobrého pocitu a radosti ze hry. Rozdíl mezi profesionálním a amatérským sportem je pouze v přístupu trenérů a hráčů. V jejich ochotě se učit, začleňovat do hry nové věci a pro svou výkonnost něco dělat. A to je právě nejlépe vidět v období letní přípravy. Abych tedy přešel k druhé otázce. Hráči se mohou těšit na pestrou přípravu, která bude obsahovat spoustu nových prvků. Počínaje testy v Institutu sportovního lékařství, přes testování fyzické kondice, tréninky v Beach centru v Eden, kvalitně obsazené turnaje. Hráči také poznají spoustu nových cviků a posilovacích strojů. Snažíme se, aby příprava hráče bavila nejen svou náplní, ale aby pochopili podstatu každého momentu a tím pádem by se měli uvědomit, že vše je připraveno pro ně, pro jejich rozvoj, zlepšení a posun výkonnosti směrem nahoru.“

Dobrá, uvozovky tedy pro příště smažu. Podle náplně se zdá, že hráče nečeká čistě jen nabírání kondice. Zde navážu na jednu z předchozích otázek ohledně herního stylu A-týmu. Bude práce, která – jak jsi řekl – započala již minulé přípravné období a pokračovala i v loňské sezoně, pokračovat i v tomto přípravném období?
„Nabírání kondice v plánu rozhodně není. Jak jsem výše mluvil o změnách v přístupu, jedním z nich je i to, že hráč má přijít na letní přípravu s nějakou kondicí, kterou natrénoval individuálně. Společně ji budeme dále rozvíjet a vycházet z ní. Hráči si musí uvědomit, že pokud se chtějí v následujících letech rovnat s českou špičkou, první věc, ve které to srovnání může proběhnout je fyzická připravenost. A myslet si, že fyzickou kondici na potřebné úrovni získám za 3měsíce letní přípravy, při 3 trénincích týdně je hloupost. Tři tréninky týdně znamenají, že se udržuji. Takže hráči musejí mít nějaký dlouhodobý základ, který si udržují sami i v období volna. Následně můžeme pracovat na věcech, které vyžadují dohled jako koordinace, obratnost, apod. Ale naběhané kilometry už by měli mít hráči za sebou, abychom se mohli zaměřit na prvky, které je třeba změnit a začlenit do hry, abychom se opět posunuli v předvedené hře. Letošní sezona v tomto ohledu byla relativně úspěšná, je třeba z ní vycházet a nejen my trenéři, ale i hráči musí mít zájem na tom, aby naše hra snesla přísná měřítka. Co se herního projevu týče, pro nás jako trenéry, po dohodě s vedením, je hlavním cílem pro letošní sezonu zaměření na předváděnou hru, stabilní výkony a růst hráčů. Ale stejně důležité pro nás je, aby hra, kterou chceme předvádět, bavila diváky a přivedla jich spoustu na všechna naše utkání. Rádi bychom, aby podpora z loňské sezony byla ještě vyšší a aby naši fanoušci měli z předváděné hry radost. Samozřejmě je jasné, že se změnou herního stylu může dojít k poklesu výsledků. Proto bych rád využil možnost ankety a zjistil, jaké herní pojetí je vinohradskému fanouškovi nejbližší.“

Zajímavou částí letní přípravy je otestování hráčů v Institutu sportovního lékařství. Od té se zřejmě i bude odvíjet zátěž pro jednotlivé hráče v letní přípravě, že? Dá se také díky těmto testům odhalit nějaké skryté vady a předejít tak tragickým událostem, které poslední dobou ve vrcholovém sportu přibývají (kolapsy při utkáních, zástavy srdce, úmrtí vrcholových sportovců)?
„Testy v ISL jsou důležité především pro hráče. Většina z nich si stále myslí, že jsou na tom fyzicky dobře nebo lépe, než ve skutečnosti jsou. Na základě výsledků z testování hráče rozdělíme do tréninkových skupin, aby zátěž pro hráče byla odpovídající jejich kondici a jejich výkonnostní růst šel tou nejefektivnější možnou cestou. Díky testům se dá předejít spoustě problémům, ale je třeba si uvědomit, že se nemůžeme bavit o sto procentech úspěšnosti, zvláště u onemocnění srdce. Testy mají několik části: Fyzioterapeutická prohlídka, EKG při zátěži, vyšetření sportovním lékařem. Zřejmě se budu opět opakovat, ale testy v ISL jsou další z věcí, které mají hráčům ukázat, že se již jedná o sport a v první řadě se musí naučit o své tělo starat, naslouchat mu a pečovat o něj, zvláště pak preventivně, aby se předcházelo nepříjemným úrazům, zraněním, apod.“

Jako v každém klubu, i v SKV příznivci a fanoušci před každou sezonou netrpělivě očekávají informace o personálních obměnách v týmu, a to jak v hráčském kádru, tak v realizačním týmu. S kolika hráči Sokol do přípravy vstupuje? Chystají se nějaké velké odchody a příchody hráčů? A pokud to není tajemstvím, mohl bys zmínit i konkrétní jména?
„Složení realizačního týmu zůstane stejné, je možné, že se ještě podaří jej rozšířit o člena se zkušenostmi ze zahraničního angažmá. Hráčský kádr čítá mnohem větší množství změn: hostování skončí 30.6. Tomáši Chroustovi, Lukáši Lancovi, Martinu Hruškovi a Jiřímu Herodesovi, dále je v jednání jeden mezinárodní odchod a dále konec několika hráčů z časových či pracovních důvodů. S Martinem jsme se na pokračování nedomluvili, Lukáš projevil zájem stát se definitivně našim hráčem, Jirka se zapojí do letní přípravy, následně uvidíme, na jaké formě spolupráce se domluvíme. O Tomáši Chroustovi se definitivně rozhodlo před pár dny. Se souhlasem jeho mateřského klubu u nás Tomáš bude hrát i příští rok, formou hostování. Další novinkou je návrat Jana Svobody z Chodova. Těch změn je opravdu hodně, kádr do přípravy čítá 35 jmen a ještě jednáme se třemi hráči. Tvořen je převážně hráči loňského A týmu, některými hráči našeho B týmu, pozváno bylo i 7 hráčů přecházejících z našich juniorů, z nichž do přípravy půjde šest, protože jeden hráč o fungování v A týmu neprojevil zájem.  Víme, že do přípravy jde velmi početný kádr, ale jeho zeštíhlení bude probíhat průběžně až na počet cca 25hráčů, od čehož očekáváme vykrystalizování kvality.“