Muži slaví záchranu v extralize!

SKV Boys o víkendu chtěli navázat na své domácí vítězství, a to se jim povedlo na jedničku. Za dva zápasy mohli v divoké přestřelce diváci vidět hned 23 branek!

Svá mířidla tento víkend jako první seřídil vinohradský útočník Renčín, kterému střela sice sjela, ale gólmana Startu překvapila natolik, že skončila za brankovou čárou. Následně trestal chybu v rozehrávce domácích Záň, který zužitkoval spolupráci s Králíkem. Netrvalo však dlouho a bylo srovnáno. Dvojice Vavro – Kropáček si vzájemně připravili oba góly, a mohlo se začít od nuly. Do první přestávky ale SKV opět odskočilo do vedení díky dvěma přesným trefám obránce Rossiho. Jeho druhý projektil dokonce donutil Lupoměcha přenechat své místo v brance spoluhráči Kotounovi.

Start mohl snížit díky přesilové hře, tu ale Vinohrady zvládly na jedničku a ve velké šanci se dokonce ocitl Bína. Toho však Kotoun nemilosrdně vychytal. V této periodě bylo na obou stranách vidět mnoho akcí, o čemž svědčí i poměr střel 8:13 z pohledu Startu. Weissgärber v hostující brance odolal všem osmi střelám. Kotoun poprvé kapituloval až 16 vteřin před koncem druhé třetiny, kdy na své konto přidal druhý gól Renčín.

V závěrečné dvacetiminutovce se s góly roztrhl pytel. Nejprve snižoval na rozdíl dvou gólů Štyler. SKV však nechtělo připustit žádné zdramatizování a během dvou minut na své konto přidalo hned tři branky. Téměř ihned po snížení domácích kompletoval hattrick Renčín a o chvíli později připravil prázdnou branku pro svého parťáka Bínu. Osmý gól Vinohrad za záda Kotouna zatloukl Dolejš a domácí si vzali oddechový čas. Ten Startu pomohl, ale na gól si musel ještě notnou chvíli počkat. Devět minut před závěrečnou sirénou snižoval na 4:8 Volf, to ale bylo od domácích gólově všechno. Ještě než se v hale zhasnulo, stihla „lajna mladíků“ ještě dvakrát rozebrat kunratickou obranu. Bína nepohrdl přesným krosem od Zbyňka Stuchlíka. Aby to Stuchlíkovi nebylo líto, i on byl vybídnut ke skórování do prázdné branky. Touto nabídkou od Bíny nepohrdl a svou trefou zakulatil skóre na 4:10.

FBC Start98 - TJ Sokol Královské Vinohrady 4:10 (2:4, 0:1, 2:5)

Branky a nahrávky: 12. Vavro (Kropáček), 14. Kropáček (Vavro), 44. Štyler (Kropáček), 52. Volf (Vavro) - 5. Renčín (Stuchlík Z.), 10. Záň (Králík), 18. Rossi (Gregor), 19. Rossi (Greogr), 40. Renčín (Stuchlík Z.), 44. Renčín (Bína), 45. Bína (Renčín), 45. Dolejš (Gregor), 53. Bína (Stuchlík Z.), 58. Stuchlík Z. (Bína). Rozhodčí: Valenta, Žďárský. Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváci: 84.

Sestava SKV: Weissgärber – Nigrin, Rossi, Zezulka, Stuchlík O., Raiter Š., Houra – Gregor, Svoboda (C), Dolejš, Bína, Stuchlík Z., Renčín, Mareš, Králík, Raiter M., Záň, Beran, Konečný. Trenér: Jan Pazdera.

Že poslední krok bývá nejtěžší, se Vinohrady přesvědčily hned v neděli. Oproti sobotnímu zápasu šel do vedení během 6 minut domácí celek. Start měl viditelně více ze hry a díky Mrkosovi v brance a i tomu pověstnému štěstíčku, se SKV stále drželo na dostřel. Ve třinácté minutě se i oni dočkali gólu, který pocházel z hole Gregora. Ten svou typickou střelou tahem rozjásal přítomné fanoušky a snížil na rozdíl jedné branky. Za pár okamžiků za záchrannou brzdu musel zatáhnout Rossi a bylo nařízeno trestné střílení. Start této možnosti ale nevyužil a Vinohrady přečkaly oslabení bez inkasovaného gólu. Dvě minuty před koncem úvodní periody se hrálo 4 na 4, což více sedlo hostům. Svoboda skrytou střelou z poloviny hřiště nachytal Kotouna, jak tluče špačky, a srovnal účet.

Vedení na stranu FBC ale strhl hned v úvodu druhé třetiny Vavro a SKV opět tahalo za kratší konec provazu. Vhod nepřišlo ani vyloučení Zezulky, ale i tuto početní nevýhodu SKV zvládlo. Kunratičtí si ovšem nadále vytvářeli obrovský tlak, ze kterého se SKV několikrát vymanilo díky rychlým brejkům. Diváci tak mohli vidět hned 13 úspěšných zákroků gólmanů na každé straně, takže muži v maskách se rozhodně nenudili. Gólu se však žádný z týmů ovšem nedočkal a Start98 stále držel hubený náskok i po konci druhé třetiny.

Srovnat skóre mohly Vinohrady už během prvních dvou minut poslední periody, jelikož se ze řetězu utrhl domácí Štyler. S přesilovou hrou ale Vinohrady nenaložily ideálně. Hry v pět na pět si týmy moc dlouho neužili a na trestnou lavici odpochodoval Zbyněk Stuchlík. V této sérii ale přesilovým hrám není přáno, tudíž i dvouminutový trest Stuchlíka zůstal nepotrestán. Nejinak tomu bylo při vyloučení Kiprova. Srovnání se ale SKV přeci jen dočkalo. Po rozhozené obraně Startu, která se nestihla po přečkání oslabení náležitě zformovat, mazal jejich náskok Svoboda. Prodloužení série Vinohrady hned vzápětí odmítly. Góly Renčína a Zbyňka Stuchlíka dělilo pouhých 18 vteřin. V závěru utkání už SKV mohlo jen kontrolovat výsledek. Nebyly by to ale asi Vinohrady, kdyby si nepřipravily nějaký ten napínavý konec. Na 4:5 z pohledu Startu snižoval osm vteřin před závěrečnou sirénou Kropáček, kterému vůbec nevadilo, že na trestné lavici má hned dva spoluhráče. Naštěstí pro Vinohrady to byla už jen kosmetická úprava skóre a všichni si tak mohli po dlouhé a velmi náročné sezoně konečně zhluboka oddechnout.

FBC Start98 - TJ Sokol Královské Vinohrady 4:5 (2:2, 1:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 4. Řehulka (Stejskal), 6. Piňos (Horálek), 22. Vavro, 60. Kropáček - 13. Gregor (Rossi), 20. Svoboda (Dolejš), 55. Svoboda (Dolejš), 59. Renčín (Gregor), 59. Stuchlík Z. (Svoboda). Rozhodčí: Novák, Škaloud. Vyloučení: 4 + Matěj Štyler ČK3 + 5:4. Bez využití. Diváci: 130.

Sestava SKV: Mrkos – Nigrin, Rossi, Zezulka, Stuchlík O., Raiter Š., Houra – Gregor, Svoboda (C), Dolejš, Bína, Stuchlík Z., Renčín, Mareš, Králík, Raiter M., Záň, Beran, Konečný. Trenér: Jan Pazdera.

Abychom tyto radostné zprávy měli kompletní, přináším Vám v tomto článku i konečné statistiky našich vinohradských hráčů. Týmové kanadské bodování s přehledem ovládl kapitán Jan Svoboda, který v rozhodující části sezony nasbíral hned 22 bodů za 12 branek a 10 asistencí. Druhou příčku obsadil zdatný nahravač Zbyněk Stuchlík se 17 body (5+12). V těsném závěsu se drží Zbyňkovi spoluhráči z útoku – Jakub Renčín nastřádal 16 bodů (12+4) a na kontě Milana Bíny se skví bodů 15 (10+5). Oba tito forwardi se tak nejen nyní ukázali jako velmi cenné posily, které před sezonou do SKV přišly.

O titul nejofenzivnějšího obránce mužského áčka se může hlásit Martin Rossi, se svými sedmi brankami a pěti asistencemi. Co se týče připravování gólových příležitostí, musíme vedle Zbyňka Stuchlíka a Honzy Svobody vyzvednout také devět finálních nahrávek Lukáše Greogra. Že po dlouhé sezoně nezvlhl střelecký prach Michalu Dolejšovi, jsme se mohli přesvědčit hned po devíti oslavách jeho přesných zásahů.

Svůj kus práce odvedl i Pepa Mareš, který zvládl soupeřům nastřílet 5 gólů a dva ještě připravil pro své spoluhráče. Nezaléhali ani Kuba Záň s Matějem Raiterem, ti v play down a baráži nastřádali po pěti kanadských bodech. Neméně důležitým hráčem byl pro SKV i Honza Králík, který svou typickou kličkou na dvacet metrů a zběsilým úprkem před obranou zvládl připravit pro své spoluhráče tři góly a jeden sám vstřelit.

V této fázi sezóny využila své florbalové zkušenosti i hrající legenda vinohradského florbalu Líba Nigrin, který si za dvě branky a stejný počet asistencí připsal 4 body. Ondra Stuchlík a Standa Zezulka, kteří se spolu sehráli v obranné dvojici, nasbírali shodně tři body. Ondra dokázal vstřelit 3 góly, Standa sice jen jeden, ale to ho vůbec nemuselo mrzet, jelikož dle oficiálních statistik vévodí v kategorii +/- vinohradského týmu.

Nesmíme opomenout i zbývající čtyři hráče z pole, kterými jsou Štěpán Raiter, Honza Konečný, Tomáš Beran a Ondřej Houra. První dva zmínění si na své konto připsali po jedné asistenci. Tomáš Beran v play down sice nebodoval, zato byl vždy připraven naskočit do zápasů třeba i jen na pár střídání a pomoci tak svým spoluhráčům k vítěznému konci sezony. Houra také v této části sezony nebodoval, přesto byl na hřišti často vidět díky svým oblíbeným bekhendovým kličkám a agilním průnikům z obrany až na soupeřovu polovinu.

Těsné výhry SKV a divoké přestřelky měla pod kontrolou gólmanská dvojice Weissgärber - Mrkos. Weissgärber se postavil do branky v úvodu hned deseti utkání a svou úspěšností zákroků 83,63% nejednou doháněl soupeřovy střelce k šílenství. Mrkos zasáhl do čtyř zápasů (v jednom střídal Weissgärbera) a i na něm si soupeři lámali zuby. Svou úspěšnost zákroků vytáhl na 84,15%.

A samozřejmě jsme všichni rádi, že hlavního trenéra Jana Pazderu netrefil během žádného infarktového utkání šlak :) Ten prokázal silné nervy a i přes nepříznivý vývoj sezóny dokázal ukočírovat všechny své svěřence tak, abychom mohli říci: „Sezona končí vítězně!“ Nebyl na to však zdaleka sám. O fyzickou přípravu týmu se staral nejen Ondřej Kratochvíl, ale i Martin Hovořák. Aby všichni hráči drželi pohromadě a dokázali odehrát 35 těžkých zápasů, měla na starost fyzioterapeutka Kaisa Lind. A velmi důležitou roli hrál v A-týmu mužů i Vilém Svoboda, který svým věčným optimismem sršel i v méně příznivých situacích a vždy dokázal motivujícím slovem správně nakopnout SKV Boys k udržení extraligové příslušnosti.