Muži udělali první dva kroky k záchraně

Ve druhém kole play down vycestovali SKV Boys do Liberce. Sérii už lépe rozehranou mít nemohou. Vedou 2:0, a měření sil bude pokračovat již tento víkend v domácím prostředí.

Do prvních šancí se sice dostal domácí Liberec, úvodní gól zápasu a celé série si ale připsal vinohradský útočník Mareš. Ten zakončoval pohlednou akci po ose Matěj Raiter – Konečný – Mareš, a poslal svůj tým do vedení. První třetina nebyla na šance chudá, muži v brance ale byli vždy připraveni. Při jedné akci domácích se do malého brankoviště přimotal Štěpán Raiter, a bylo nařízené trestné střílení. K tomu se postavil Marek Štěpánek a Weissgärbera na tento moment vystřídal Mrkos. Štěpánek trefil břevno a SKV muselo čelit oslabení. To však zvládlo na jedničku a do druhé třetiny vstupovalo s jednobrankovým vedením.

Náskok během půl minuty navýšil Svoboda a Vinohrady dále pokračovaly v dobývání Vaníčkovy branky. Liberec se k ohrožení Weissgärbera dostal až po třech minutách a byl úspěšný. Clonící Böhm dokončil práci Valeše a snížil. Ve 29. minutě dostaly i Vinohrady možnost přesilové hry, tu ale i přes tlak nevyužily a ke slovu se opět přihlásili domácí. Po střele Blažka bylo vyrovnáno 2:2. SKV se však nedalo a ještě do konce prostředního dějství opět zvrátilo vedení na svou stranu. Kombinaci první lajny zakončoval obránce Rossi a na lavičce Vinohrad bylo opět o něco veseleji.

I vstup do poslední periody se vinohradským povedl na jedničku. Během dvou minut dokázal Sokol vstřelit hned dvě branky. Nejprve se prosadil Zbyněk Stuchlík a následně opět Martin Rossi. Liberec naopak nevyužil ani druhou přesilovou hru. Snížení se ale i tak Severočeši dočkali. Na dvoubrankový rozdíl upravoval Marek. Vinohrady však dál hrály svou hru a postupně pojistily své první vítězství v sérii. Po osmi letech se v nejvyšší mužské soutěži prosadil Nigrin, po oddechovém čase Liberce navyšoval Záň a poslední vinohradský hřebík zatloukl Ondřej Stuchlík. Na kosmetikou úpravu ze strany Liberce provedl ještě Studený, na nějaké drama bylo ale příliš pozdě.

FBC Liberec - TJ Sokol Královské Vinohrady 4:8 (0:1, 2:2, 2:5)

Branky a nahrávky: 24. Böhm (Valeš), 31. Blažek, 48. Marek (Klucho), 60. Studený - 8. Mareš (Konečný), 21. Svoboda (Dolejš), 36. Rossi (Svoboda), 42. Stuchlík Z. (Renčín), 42. Rossi (Nigrin), 51. Nigrin (Svoboda), 55. Záň (Mareš), 58. Stuchlík O. (Bína). Rozhodčí: Dolanský, Sýkora. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 226.

Stejně jako v sobotním utkání, i v neděli diváci viděli v úvodní dvacetiminutovce jedinou branku, a opět byla do liberecké sítě. Vinohrady úspěšně odbránily nebezpečnou rozehrávku FBC a zahrozily z protiútoku. Rondoš bránil tak usilovně, až se ocitl v malém brankovišti, a za SKV trestné střílení proměnil Lukáš Gregor. Vinohrady byly klidnější ve hře s balonkem a Liberec kupil jednu chybu za druhou. Žádnou z nich se ale SKV Boys nepovedlo v této třetině potrestat, a tak skóre zůstalo až do sirény neměnné – 0:1 z pohledu domácích.

Vstup do prostřední periody se ale povedl Liberci. Za 34 vteřin bylo vyrovnáno zásluhou Böhma a to domácí nabudilo. Do vedení však opět odskočili hosté. Svoboda využil nahrávku Gregora a za dvě minuty přichystal Gregor gól i Dolejšovi. Dvoubrankový rozdíl ale netrval dlouho a za minutu opět skóroval Böhm. Poslední gól v této třetině, který se v závěru ukázal jako rozhodující, vstřelil Matěj Raiter. SKV dál vytvářelo na Liberec tlak, už z něj ale nic nevytěžilo.

Naději pro domácí vykřesal ještě ve 46. minutě Marek, ale Sokol ze svých drápů vítězství už nepustil. V závěrečném dějství se po brance libereckých prosazovali už jen hosté. Náskok dvou branek vracel na vinohradskou stranu Zezulka a o chvíli později zvyšoval Bína. Vinohrady byly na koni, ale domácí se nechtěli vzdát snadno a necelé 4 minuty před koncem utkání sáhli ke hře bez brankáře. Ta se jim však nepovedla podle jejich představ a do prázdné branky pečetil Svoboda. Na vítězství Vinohrad pak nezměnilo nic ani vyloučení Renčína v samotném závěru utkání.

I když SKV nyní vede 2:0 na zápasy, nesmí usnout na vavřínech, na druhé straně stojí těžký a nebezpečný soupeř. SKV proti němu musí ještě dvakrát zvítězit, aby si vydobylo možnost se o Autocont Extraligu poprat s poraženým finalistou 1. ligy. Povede se SKV Boys poprvé v play down zvítězit i doma? Na to se přijďte podívat sami již tento víkend do haly na okraji Riegerových sadů. Další dvě utkání se hrají na domácí půdě – v sobotu od 20:30 a v neděli se úvodní buly pískne v 18:00. Držme se!

FBC Liberec - TJ Sokol Královské Vinohrady 3:7 (0:1, 2:3, 1:3)

Branky a nahrávky: 21. Strobach (Böhm), 30. Böhm (Marek), 46. Marek (Valeš) - 11. Gregor, 27. Svoboda (Gregor), 29. Dolejš (Gregor), 35. Raiter M. (Rossi), 49. Zezulka (Bína), 50. Bína (Rossi), 57. Svoboda. Rozhodčí: Nábělek, Štengl. Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváci: 185.

Sestava SKV: Weissgärber – Nigrin, Rossi, Zezulka, Stuchlík O., Raiter Š., Houra - Dolejš, Svoboda (C), Gregor, Renčín, Bína, Stuchlík Z., Raiter M., Mareš, Králík, Konečný, Záň, Beran. Trenér: Jan Pazdera.