Přinášíme další reportáž, tentokráte z turnaje starších žáků v Bublina aréně očima diváka Stanislava Kováře.
Starší žáci SKV pokračovali v loni započaté tradici a na konci září absolvovali turnaj ve Finsku, který pořádal spřátelený klub Westend Indians. Kromě velké porce zápasových zkušeností si odnesli ze země tisíce jezer také mnoho zajímavých zážitků.
V loňském roce absolvovali trip na sever dorostenci společně s trenérským triem Jonáš Sigl, Vilém Svoboda a Martin Hovořák. Letos se staršími žáky odcestovali do Finska první dva jmenovaní.
V úvodním dni turnaje Tribal Cup strži v základní skupině prohráli s Tikkurilan Tiikerit 4:6, s SB-Pro Nurmijärvi 3:5 a s domácími Westend Indians 1:3. Pokaždé však Sokolové drželi vyrovnané skóre až do posledních okamžiků zápasů a předváděli solidní hru. I přes porážky to však byly pro trenéry a také samotné hráče neocenitelné zápasové zkušenosti.
„Pokud se ale chceme zlepšovat, nemůžeme se teď plácat po zádech a radovat se z toho, že jsme nedostali od Finů možná očekávané větší nálože a potrápili jsme je. Hraje se na výhru a tu jsme prostě žádnou nepřivezli. Hodnocení by asi vypadalo jinak, kdybychom poznali, že proti finským týmům výrazně zaostáváme a rozebírají nás strojovými kombinacemi, tak to ale letos v Helsinkách rozhodně nebylo,“ odmítá považovat těsné prohry za úspěch trenér starších žáků Vilém Svoboda.
„Většině obdržených gólů se dalo zabránit, ať už lepší komunikací, důslednějším přistupováním k hráčům soupeře a především odvážnějším blokováním střel zdálky, které nás shodně ve všech zápasech připravily v koncovce o úspěch. Takže pokud nechceme polevit v započaté práci, musíme si přiznat, že skupina byla hratelná a šance na semifinále e medialové boje rozhodně byla i v našich současných silách,“ dodává Vilas.
„I přesto ale kluci zaslouží pochvalu, zejména za přístup k zápasům a bojovou morálku. Hrálo se prakticky obzápas, nebylo moc času na delší rozbory a přesto chuť do hry a ochota naslouchat pokynům a radám možná paradoxně spíše stoupala - prostě je to bavilo a o to více si zasloužili aspoň jednu vítěznou radost,“ uzavřel své hodnocení.
Náročný den však pro strže v Helsinkách zdaleka nekončil. Po krátké pauze je čekal rychlý přesun metrem do další haly, kde sehráli další dva zápasy ve skupině o 5 - 7. místo. Ve stejné krásné hale, kde loni dorostenci hráli finále a vezli odtud nakonec stříbrné medaile, přišla nejprve „tradiční“ prohra o 2 góly 2:4 s týmem GrIFK 2:4. V závěrečné repríze souboje ze skupiny s domácími Westend Indians pak jediný debakl celého turné 2:10 a SKV tak v kategorii B14 obsadilo poslední 7. místo.
„Oproti loňsku bohužel organizátoři na poslední chvíli trochu pozměnili formát turnaje, kdy každá kategorie sehrála svůj turnaj během jediného dne - v sobotu mladší ročníky a v neděli starší. Kluci tedy nakonec za jeden den odehráli celkem 5 zápasů 2x15 na velkém hřišti a zejména v tom posledním duelu už se to jednoznačně projevilo. Chvílemi mi jich bylo až líto, ale klobouk dolů před tím, jak to nakonec zvládli nejen kondičně, ale i psychicky,“ chválí svůj tým trenér Vilas.
„A právě tenhle jejich přístup ke skvělému přípravnému turnaji byl tou nejlepším odměnou všem lidem, kteří se o organizaci zahraniční akce zasloužili a především rodičům, kteří jim finský zájezd finančně umožnili. Takže i přes velkou únavu tým s neutuchajícím nadšením vyrazil ještě i na závěrečný nedělní přátelák s domácími Westend Indians ročníku 2005 a odměnou jim byl po remíze 4:4 přece jen alespoň jeden čestný finský bod,“ doplnil Vilas.
I přes nabitý program si však černožlutá SKV výprava stihla v Helsinkách užít i spoustu dalších mimoflorbalových zážitků.
„Tohle vidíme jako další bonus celé akce. Prioritu má samozřejmě sport, zároveň je ale celý trip rovněž dobrou příležitostí na trochu turistiky a zábavy mimo hřiště v neznámém prostředí. Stejně jako loni jsme tedy ještě v pátek večer po příletu stihli večerní prohlídku centra Helsinek a místního přístavu, včetně venkovního bazénu a sauny, kterou mohou jako motivaci kluci navštívit případně příští rok po první výhře ve Finsku,“ popsal Vilas s úsměvem náplň volného času.
„V neděli odpoledne se pak výprava stržů vydala premiérové do zdejšího zábavního parku, kde se z některých nabízených atrakcí točila trenérům hlava už jen při pohledu ze země, zatímco jejich svěřenci utratili v Linnanmäki zřejmě drtivou většinu kapesného. A před pondělním odletem pak celý tým stihl ještě krátce i tradiční výlet lodí na zdejší mořskou pevnost Suomenlinna,“ shrnul program SKV mimo helsinské mantinely Vilas.
Největším vítězstvím je však podle šéfa finské SKV mise další prohloubení spolupráce s organizátory z Westend Indians. Po loňském premiérovém a spíše průkopnickém ročníku měla letos výprava SKV právě díky ochotě pořadatelů připraveno nesrovnatelně lepší zázemí a sám Vilas věří, že napřesrok by se do Helsinek mohla díky tomu vydat mnohem početnější SKV výprava.
„Zatímco loni jsme spali v hostelu a pokojích pro nejméně 20 osob a našimi sousedy byli lidé nejrůznějších národností i náboženství, starali jsme se sami komplet o jídlo pro celý tým a do hal jezdili dlouhé desítky minut, letos to byl z tohoto pohledu možná až nezasloužený komfort. Pořadatelé nám domluvili prodloužený turnajový balíček na 3 noci v turnajovém hotelu se snídaní v ceně, do haly, kde jsme odehráli základní skupinu, to bylo 3 minuty chůze a z nedaleké nově postavené stanice metra do centra Helsinek asi 20 minut.
Navíc Westend Indians jsou hodně podobným rodinným klubem jako SKV a nejen díky stejným žlutočerným klubovým barvám a mužskému áčku v nejvyšší soutěži. Cítili jsme se tam nejen díky tomu jako vítaní hosté a moc rádi bychom našim novým finským známým co nejdříve příjemnou péči někdy oplatili také u nás v Praze.
Věřím, že do Helsinek se SKV výprava vydá i příští rok a ideálně co nejpočetnější. Strži byli nadšeni a rádi by se na Tribal Cup vrátili pro první výhru, loňští dorostenci by si zasloužili zažít tenhle turnaj v lepších podmínkách než napoprvé a moc rád bych v akci v Helsinkách viděl i dívčí tým, včetně trenérek.
Závěrem bych rád speciálně poděkoval třem lidem, bez jejichž výrazné pomoci by celá akce jen stěží byla takto podařená. Martinu Hovořákovi, který byl hlavním vyjednavačem sportovních i organizačních věcí s finskými partnery a dokázal nám zařídit opravdu výborné podmínky v dějišti turnaje. Pracovní povinnosti ho však nakonec bohužel do Finska osobně nepustily...
Na poslední chvílí pak naopak věnoval dva dny své dovolené SKV Jonáš Sigl a byl nám nejenom zkušeným trenérským rádcem, ale hlavně spolehlivým logistikem a navigátorem po celou dobu pobytu v Helsinkách. A samozřejmě klubové sekretářce Petře Wesley, bez jejíhož několikaměsíčního úspěšného vyjednávání s ČSA bychom asi ani neodletěli.
Největší dík ale patří všem rodičům, kteří našim hráčům tuto určitě nikoliv levnou, ale velmi cennou zahraniční sportovní i životní zkušenost umožnili!“