Vinohradští pojedou do Znojma za vyrovnaného stavu

Sobotní čtvrtfinálové utkání se Znojmem ovládli Sokolové poměrem 8:5, v neděli však na tento výkon navázat nedokázali a stejnému soupeři podlehli na domácí půdě 6:8. Série se za stavu 1:1 přesouvá do Znojma.&l

Jelikož se v Rieger aréně pořádala každoroční výstava kamenů, muselo se SKV o víkendu uchýlit do azylu haly na Zeleném Pruhu. To neodradilo fanoušky, kteří se na oba hrací dny dostavili v hojném počtu. První březnový den na Zelený Pruh dorazilo 106 diváků a ti byli svědky prvního vítězství Vinohrad v sérii. Úvodní třetina nabídla okamžitě svižný florbal a do prvních šancí se dostávalo hlavně SKV. V první minutě mohl otevírat skóre Smutný, ten však nedokázal ideálně trefit skákající nahrávku od Králíka. Účet utkání tak otevřel třetí útok – jmenovitě Gregor s Linhartem, který našel svého parťáka na vzdálenější tyči za obranou a první zmiňovaný nepohrdl prázdnou brankou. V desáté minutě Vinohrady svým nedůrazem darovaly Znojmu vyrovnávací gól, když Palátovu střelu Weissgärber v brance pouze vyrazil nad sebe a než se on a obrana stačili zorientovat, kam balonek dopadne, zapadl za brankovou čáru. O půl minuty později však zaúřadovalo duo Mareš – Smutný, které vrátilo vedení domácím po Smutného milimetrové nahrávce na nabíhajícího si Mareše, a ten se skvěle umístěnou střelou poprvé, a ne naposledy, v utkání prosadil.

Druhé dějství bylo gólově o trochu bohatší. Ve dvacáté třetí minutě poslal Vinohrady do dvoubrankového vedení Svoboda po souhře se Zbyňkem Stuchlíkem. O minutu později mohl zvyšovat Dolejš, ke kterému se dostala odražená střela kapitána Lance, toho Sekanina vychytal a z protiútoku trefil znojemský Sláma dokonce tyč. Avšak zavládlo pravidlo „nedáš – dostaneš“ a z okamžitého protiútoku se opět prosadil Mareš po další nahrávce Smutného a Vinohrady vedly již 4:1. V čase 25:19 byl vyloučen znojemský Palát za sekání, ale Vinohrady tuto početní výhodu nevyužily. Ve třicáté třetí minutě si obrana SKV vybrala slabší chvilku a diváci byli svědky výstavního věšáku od Jedličky, který snižoval na rozdíl dvou branek. Znojmo bylo jako polité živou vodou a hra se posléze odehrávala spíše před domácí brankou. Znojemský Palát se dokonce radoval z gólu, podle rozhodčích to však bylo jasné břevno a tak hosté museli na další gól ještě počkat. Minutu před koncem zvonila za Weissgärberem tyč, bohužel se při zákroku zamotal helmou do síťky v brance, čehož si nikdo z domácích nevšiml a nepomohl mu s uklizením balonku do bezpečí. Toho využilo Znojmo, konkrétně Kucharič, který v čase 39:09 snížil na 3:4 z pohledu hostů. O převaze znojemských svědčila i střelecká statistika za posledních deset minut prostředního dějství, kdy na domácí branku putovalo 10 střel, kdežto na branku hostů pouze jedna jediná.

V úvodu třetí třetiny zkompletoval hattrick Pepa Mareš, kdy sám balonek vybojoval a společně se Smutným se řítili na jediného obránce Znojma. Mareš udělal správné rozhodnutí a přes blokujícího obránce vrátil SKV dvoubrankový náskok. Ve čtyřicáté páté minutě jsme byli svědky souboje face to face z dílny Smutný – Sekanina. Znojemský gólman byl ale proti zběsilému úprku obraně a superrychlému zakončení blonďatého forwarda úspěšný. O minutu později Znojmo opět snížilo zásluhou Žižky, poté jsme zažili lehké déjà vu – Smutný si to zase namířil osamocen na Sekaninu a tentokrát se vinohradská sedmička konečně dočkala a mohla oslavit gól na 6:4. Jiskřičku naděje pro hosty vykřesal ještě devět minut před koncem Žižka, to však bylo ze strany Znojma vše a do konce utkání úřadovalo pouze SKV. V čase 56:17 byl vyloučen Zejda za hrubost, když nechal v souboji se Svobodou nastavenou nohu. Přesilovku však domácí opět nevyužili, ale vteřinu po skončení početní výhody se ke Svobodově střele, která se odrazila od tyčky, dostal Smutný a mohl se radovat z druhého gólu v utkání. Po tomto gólu si hosté vybrali oddechový čas a podle předpokladů sáhli ke hře bez brankáře. To jim ale kýžené ovoce nepřineslo a v jednom z protiútoků se prosadil bekhendem Králík, kterému nevadilo, že se Sekanina do branky vlastně vrátil. Půl minuty před koncem utkání se ještě na hřišti začervenala karta pro hostujícího Martinka, který velmi zbytečným faulem poslal Mareše za mantinely. Poslední střelu si na svůj účet připsal ještě v přesilovce Smutný, který prověřil pevnost Sekaninovy masky. Na hattrick to však už nestačilo a tak Vinohrady zvítězily 8:5 a ujaly se vedení ve čtvrtfinálové sérii 1:0.

TJ X3M Sokol Královské Vinohrady - TJ Znojmo LAUFEN CZ 8:5

Branky a nahrávky: 2. Gregor (Linhart), 11. Mareš (Smutný), 23. Svoboda (Z. Stuchlík), 24. Mareš (Smutný), 42. Mareš, 47. Smutný (Mareš), 59. Smutný (Svoboda), 60. Králík (Lanc) - 10. Palát (Sláma), 33. Jedlička, 40. Kucharič, 46. Žižka (Martinek), 52. Žižka (Martinek). Rozhodčí: Furmánek, Šolc. Vyloučení: 0:2, navíc Martinek (Znojmo) ČK1 + 5 minut. Bez využití. Diváci: 106.

Sestava SKV: Weissgärber – Lanc (C), Rossi, Houra, O. Stuchlík – Svoboda, Dolejš, Z. Stuchlík – Mareš, Králík, Smutný – Linhart, Gregor, Raiter – Kytka, Štědrý, Mucha, Zezulka. Trenér: Jan Pazdera.

Druhý den však bylo všechno jinak a neděle si pro SKV připravila hořkost porážky. Ačkoliv hned v první akci se prosadil Svoboda, díky Stuchlíkově zachycení rozehrávky hostů, zanedlouho bylo vyrovnáno zásluhou Čihala. O minutu později vrátil vedení SKV Mareš a vypadalo to na velmi podobný scénář jako předešlý den. V osmé minutě nedokázal do prázdné branky usměrnit míček Zbyněk Stuchlík, Houra po střele Smutného orazítkoval břevno a Linhart nepřehodil ležícího Sekaninu po střele Gregora. Toho všeho mohli Sokolové později litovat, protože do konce třetiny se skóre srovnalo na 2:2, kdy jednu z rozehrávek od mantinelu využil Žižka velmi povedenou střelou zpoza těla. Bohužel pro domácí se neujala střela z půlky od Lance a ani sklepnutí ze vzduchu od Zbyňka Stuchlíka. Dvě minuty před koncem úvodního dějství si šel na trestnou odpočinout Raiter a hosté měli první přesilovou hru v této sérii. V početní nevýhodě si připsal velmi důležité úspěšné zákroky Weissgärber a tak se šlo do šaten za vyrovnaného stavu.

V první minutě mohl navyšovat Lanc, na kterého si počkal Zbyněk Stuchlík, jeho sice skončila v brance, ale pouze v té házenkářské. V čase 22:13 se Znojmo dostalo poprvé do vedení zásluhou Kuchariče. Posléze si 142 přihlížejících muselo nějaký čas na další gól počkat. Ten byl ale velmi pohledný – Králík skákavou nahrávkou našel Lance, který by se se svým úderem neztratil v baseballovém oddílu, a zatloukl balonek za Sekaninova záda. Z vyrovnaného stavu se SKV mohlo radovat pouze 84 vteřin. Další rozehrávku od mantinelu využil Martinek a strhl vedení opět na znojemskou stranu. Na další vyrovnání si musely Vinohrady počkat pět minut. Přečíslení 3 na 2 úspěšně vyřešil první vinohradský útok – Svoboda vymyslel Zbyňkovi Stuchlíkovi prázdnou branku a ten tuto nabídku využil ke srovnání skóre na 4:4. V této třetině se však s góly roztrhl pytel a do konce druhého dějství padly ještě dvě branky, bohužel pro domácí do jejich sítě. Hrubku v domácí rozehrávce využil Čihal a posléze ještě SKV inkasovalo ve vlastní přesilové hře. Na světelné tabuli tak na konci druhé třetiny svítilo nepříznivé skóre 4:6 pro hosty.

Poslední dějství bylo plné chyb v rozehrávce Vinohrad, naštěstí Weissgärber nemusel nějak zásadně zasahovat. Ve čtyřicáté osmé minutě se na Sekaninu a jednoho znojemského obránce řítili hned tři Vinohradští, Ondra Stuchlík však byl o balonek připraven vracejícím se obráncem. O půl minuty později měli domácí další velkou příležitost v podobě rozehrávky kousek od velkého brankoviště, finální střelu Dolejše však Sekanina vytáhl špičkou nohy. Vinohrady se nevzdaly a pokračovaly v tlaku na branku hostů, ale Svoboda pohrdl prázdnou brankou, kterou mu připravil Zbyněk Stuchlík a osamocený Mareš na útočné polovině mířil pouze do kolene znojemského brankáře. Vinohrady se ale nakonec snížení dočkaly díky Svobodovi, který deset minut před koncem upravoval skóre na 5:6. Následně měli balonek pod kontrolou hosté, a když se Vinohrady po delší době k míčku dostaly, přišla chyba v rozehrávce a znojemský Sláma toto zaváhání potrestal (5:7). Téměř celé čtyři minuty do konce odehrálo SKV s prázdnou brankou, vytěžili z toho však pouze snížení na 6:7 – to zkompletoval hattrick Svoboda, který využil nahrávku Dolejše. Na vyrovnání se však domácí už bohužel nezmohli a v závěru utkání do prázdné branky pečetil výhru Znojma Palát.

Čtvrtfinálová série se tak přesouvá do Znojma za stavu 1:1 a bude pokračovat o víkendu 8. a 9. 3., kdy se již o semifinalistovi může rozhodnout.

TJ X3M Sokol Královské Vinohrady - TJ Znojmo LAUFEN CZ 6:8

Branky a nahrávky: 1. Svoboda (Z. Stuchlík), 5. Mareš (Houra), 30. Lanc (Králík), 36. Z. Stuchlík (Svoboda), 50. Svoboda (Lanc), 59. Svoboda (Dolejš) - 4. Čihal (Virgl), 14. Žižka (Martinek), 23. Kucharič (Martinek), 31. Martinek (Kucharič), 37. Čihal, 39. Částek (Sláma), 53. Sláma, 60. Palát. Rozhodčí: Perla, Vrzala. Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 142.

Sestava SKV: Weissgärber – Lanc (C), Rossi, Houra, O. Stuchlík – Svoboda, Dolejš, Z. Stuchlík – Mareš, Králík, Smutný – Linhart, Gregor, Raiter – Kytka, Štědrý, Mucha, Zezulka. Trenér: Jan Pazdera.