Vinohrady prolomily na domácím hřišti smůlu a v sérii vedou 3:1

Vinohrady sice nejprve nezvládly sobotní duel, ve kterém prohrály s Libercem 2:4. V neděli však předvedly o mnoho koncentrovanější výkon a potřetí v sérii dokázaly vyhrát o čtyři branky, tentokráte 8:4.

Sobotní duel nezačal pro Vinohrady vůbec špatně. Do vedení domácí poslal už ve třetí minutě kapitán Svoboda, který zakončoval skvěle secvičený signál nedaleko velkého brankoviště. Sokol nadále kontroloval míček, ale nijak své skóre nedokázal navýšit. Po jedné z domácích akcí se k míčku dostal liberecký Štěpánek a uklidnil hru. Pak zdánlivě nevinnou nahrávkou přes celou délku hřiště našel v opačném rohu Blažka, který si poradil se svým obráncem a ještě dokázal překonat i Weissgärbera. Vyrovnaný stav vydržel jen necelé tři minuty a Liberec udeřil znovu. Blažek vyslal na domácí svatyni povedenou střelu, která ale nemířila mezi tři tyče. Dobíhající Hůza však na hranici vysoké hole z bezprostřední blízkosti doklepl míček do sítě a hosté vedli 2:1. Za několik okamžiků dostaly Vinohrady možnost snížit v podobě přesilové hry, byli jsme ale opět bohužel svědky neproměněné početní výhody. Střelecky vyrovnaná třetina už žádný gól nepřinesla, nabídla ovšem mnoho ostrých střetů a nejeden z nich byl na hranici dvouminutového trestu. Přesto se úvodní perioda odehrála bez dalšího vyloučení a SKV šlo do šaten s jednobrankovým mankem.

Náskok hostů zvýšil v čase 22:21 Strobach a Liberec toto vedení už nepustil. Domácí hráči se ocitli tak trochu v křeči a marně dobývali branku Vaníčka. Osobní souboje se přiostřovaly a rozhodčí neváhali udělovat dvouminutové tresty. V polovině utkání si na trestnou lavici šli sednout hráči z obou týmů, ale hra 4 na 4 žádný gól nepřinesla. Domácí nadále hráli více s balonkem, střelci ale vždy ztroskotali na dobře postaveném bloku libereckých, nebo na soustředěném Vaníčkovi. V závěru třetiny dostaly Vinohrady pětiminutovou přesilovku, ze které se do sirény stihlo ukrojit jen 4 vteřiny. Sokolové tak měli celou přestávku na to, aby vymysleli, jak s dlouhým trestem Vážného naloží.

Bohužel i přes velký tlak Liberec pětiminutové oslabení přečkal. Aby toho nebylo málo, za pár vteřin šli hosté opět do čtyř. Valeš si šel odpočinout za faul na Ondřeje Stuchlíka. Přesilovkové trápení ale stále pokračovalo a SKV ne a ne dát kontaktní gól. Kýžené branky se domácí přeci jen dočkali zásluhou Bíny. Ten po nahrávce Zbyňka Stuchlíka snižoval na 2:3 z pohledu domácích necelých deset minut před koncem utkání. Vinohradští byli snížením nabuzeni, ale možná až příliš. Při finálních nahrávkách jim odskakoval míček od čepelí, případně netrefovali nahrávky ideálně. Zbývalo ještě pět minut utkání, když SKV dostalo další přesilovku. Ale ani tu trestuhodně nevyužilo a realizační tým sáhl k oddechovému času a hře bez brankáře. Závěrečný tlak ale přerušil Valeš, který vystihl jednu z domácích nahrávek a 20 vteřin před sirénou pečetil první vítězství Liberce v sérii.

TJ Sokol Královské Vinohrady - FBC Liberec 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Svoboda (Rossi), 51. Bína (Stuchlík Z.) - 5. Blažek (Štěpánek), 8. Hůza (Blažek), 23. Strobach (Valeš), 60. Valeš. Rozhodčí: Hála, Kotala. Vyloučení: 1:4 + Zdeněk Vážný 5. Bez využití. Diváci: 166.

Sestava SKV: Weissgärber – Nigrin, Rossi, Stuchlík O., Zezulka, Houra, Raiter Š. – Dolejš, Gregor, Svoboda (C), Bína, Renčín, Stuchlík Z., Králík, Mareš, Raiter M., Beran, Konečný, Záň. Trenér: Jan Pazdera.

Vinohradští v neděli konečně prolomili nepříznivou sérii, když na domácí půdě zvítězili poprvé od října loňského roku. Úvod zápasu však nebyl zcela v režii domácích. Skóre čtvrtého utkání otevřel Jiří Strobach. Sokolové ale rychle odpověděli. Nejprve využil chybné rozehrávky Mareš, přihrál balonek na volného Záně, který ho doklepl do odkryté branky. O pár desítek vteřin později poslal Vinohrady do vedení Gregor.

Liberec ale kladl velký odpor, k vidění bylo mnoho ostrých soubojů a Severočeši se o nedlouho dočkali vyrovnání. Po dlouhém a přesném výhozu brankáře Vaníčka se prosadil Vážný. Hosté měli ve druhé třetině několik vyložených šancí, ale skvělý Mrkos všechny zlikvidoval. A tak udeřilo na druhé straně. Ve 26. minutě si naběhl před branku Renčín, dostal vynikající přihrávku od Zbyňka Stuchlíka a rozjásal dav domácích fanoušků. O osm minut později přišel další úder. Králík vyvezl balonek na útočnou polovinu, přihrál na Mareše a ten chladnokrevně zavěsil.

Liberečtí byli průběhem zápasu hodně otřesení a už se nedokázali vrátit zpět. Naopak, domácí nadále navyšovali svůj náskok. Postupně se prosadili podruhé Mareš, po něm Svoboda a na 7:2 zvýšil kanonýr Bína. Liberec si vzal oddechový čas, vystřídal brankáře a zkoušel hru v šesti, nic z toho však zvrat utkání nepřineslo. Severočeši dokázali výsledek po brankách Strobacha a Krupičky pouze zkorigovat a za domácí se ještě prosadil kapitán Svoboda. Vinohrady tak ovládly čtvrtý zápas 8:4 a v sérii vedou 3:1. Páté utkání se uskuteční už v úterý od 20 hodin na půdě Liberce.

TJ Sokol Královské Vinohrady - FBC Liberec 8:4 (2:2, 2:0, 4:2)

Branky a nahrávky: 7. Záň (Mareš), 10. Gregor (Svoboda), 26. Renčín (Z. Stuchlík), 34. Mareš (Králík), 44. Mareš (M. Raiter), 45. Svoboda (Gregor), 47. Bína (Zezulka), 57. Svoboda – 7. Strobach (Blažek), 17. Vážný (Vaníček), 55. Strobach, 58. Krupička. Rozhodčí: Valenta, Žďárský. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 187.

Sestava SKV: Mrkos – Nigrin, Rossi, Stuchlík O., Zezulka, Houra, Raiter M., Raiter Š. – Dolejš, Gregor, Svoboda (C), Bína, Renčín, Stuchlík Z., Králík, Mareš, Záň, Beran, Konečný. Trenér: Jan Pazdera.